Promítání filmu 

GOOD OLD CZECHS

Promítání filmu
GOOD
 OLD CZECHS

V neděli 30. října 2022 v 17:00 promítáme ve spolupráci se Salesiánským klubem mládeže Pardubice film Tomáše Bojara GOOD OLD CZECHS.

POZOR! Ne v prostorách našeho muzea, ale v sále Salesiánského klubu na adrese Zborovské nám. 2018, Pardubice. Mapa.

Vstup od velké světelné křižovatky bude viditelně označen.

Vstupné: 80 Kč / prosíme pouze v hotovosti

Nejedná se o klasický kinosál, ale obraz a zvuk zajišťujeme co nejlepší.

O filmu

Film Good Old Czechs vypráví příběh československých letců, kteří po obsazení Československa nacisty uprchli z okupované vlasti, aby za ni mohli bojovat v cizině. Procházíme s nimi dějinami a válečnou Evropou, z kapitulující Francie do tvrdých leteckých bojů o Británii a střetů na západní frontě. Přemístíme se do Sovětského svazu, podporujeme ze vzduchu Slovenské národní povstání a osvobozování Československa, a nakonec se vracíme do svobodné Prahy.

Tento jedinečný příběh prožíváme skrze vyprávění dvou bojových letců Františka Fajtla a Filipa Jánského (vlastním jménem Richard Husmann), skrze jejich osobní reflexi válečného života, plnou přesných postřehů i vtipných situací. Oba jsou i velmi vnímaví pozorovatelé lidí a života v zemích kde bojují a žijí. Jejich vnitřní hlas se jedinečným způsobem střetává a doplňuje s dobovými archivními záběry a spolu s originální hudbou nás vtahuje do příběhu a doby jako kdyby se vše odehrávalo "tady a teď".

Fajtl a Jánský, každý po svém, mluví jak o velkých dramatech na obloze, tak o malých, někdy zdánlivě banálních, ale neméně důležitých "dramatech" na zemi. Jejich zobrazení válkou zasažené Evropy je velmi autentické a introspekce tak jedinečná, že se před námi jejich svět otevírá způsobem, který je snadno srozumitelný a stále aktuální.

Více na webu distributora PILOT FILM zde. (Doporučujeme projít výborně zpracované doprovodné materiály, zejména Presskit.)


zvuk: české znění

délka: 83 minut

žánr: dokument

režie: Tomáš Bojar

scénář: Tomáš Bojar, Marek Šindelka

produkce: NOW Productions

distribuce: PILOT FILM